Резултати от кметските изори в страната
http://izborite.blogspot.com/2015/10/rezultati-izbori.html
В няколко от големите градове се очертава победа още на първи тур.
Засега най-убедителна изглежда победата на кандидата на ГЕРБ и досегашен кмет Димитър Николов в Бургас, който събира над 83,6% от гласовете, според паралелно преброяване на "Галъп" при 94% изпълнение на извадката.
Кандидатът на БСП Евгений Мосинов е получил подкрепа от 5,7% от избирателите, кандидатът на НФСБ Бойко Миразчийски - 6,2,%, кандидатът на "Атака" Иван Иванов - 1,1%, на АБВ Камен Сейменлийски - 1,0%.
В гласуването за общински съветници листата на ГЕРБ, според паралелното преброяване, има 51,8% от гласувалите, на БСП - 8,4%, на Реформаторския блок - 6,9%, на НФСБ - 7,4%, на ДПС - 4,3%, на ПП Средна европейска класа - 4,7%, на АБВ - 2,3%.
В столицата за кмета и кандидат на ГЕРБ за нов мандат Йорданка Фандъкова са гласували 59,9% от гласоподавателите, според екзит пол на "Алфа рисърч". Втори се нарежда кандидатът за кмет на Реформаторския блок Вили Лилков с 9,5%. Трети е кандидатът за кмет на БСП Михаил Мирчев – с 8%, а кандидата на АБВ Георги Кадиев – 7%. Ангел Джамбазки е с 4,9%, Явор Нотев – 3, Силвия Трендафилова – 1,4.
Данните на МБМД дават малко по-ниски резултати за Фандъкова (54%) и Кадиев (4,4%), но по-високи за Лилков – 13,3%, и Мирчев – 11,7%. Според агенцията четвърти се нарежда кандидатът на ВМРО Ангел Джамбазки (с 6,1%). ГЕРБ печели 42 на сто от гласовете в общинския съвет.
Според „Алфа рисърч“ от вота за общинската листа 45,5% получава ГЕРБ, близо е до пълно мнозинство в Общинския съвет, 17,5% събира „Реформаторският блок“, 10% – БСП, 4,2% – ВМРО, „Сердика“ е с двойно по-нисък резултат, отколкото Георги Кадиев. Останалите политически сили, които вероятно ще имат представители, са „Атака“, „Движение 21“ и НФСБ.
В Благоевград Атанас Камбитов (ГЕРБ) печели с 58,5% от гласовете, по данни от паралелното преброяване на "Галъп".
Кандидатът за кмет на БСП Милан Богдански взима 9,8% от гласовете, кандидатът на Коалиция ЕКИП (АБВ, НДСВ, ДБТ) Владимир Елезов - 10,6%, на Зелена партия Валери Смиленов 9,8%, на РБ Калоян Ханджийски - 6,2%.
Листата за общински съветници на ГЕРБ събира 19,3% от гласовете, на Коалиция Заедно за Благоевград - 13,2%, на БСП - 6,6%, на Реформаторския блок - 5,4%, на Коалиция ЕКИП (АБВ, НДСВ, ДБТ) - 4,8%, на ВМРО - 2,7%, на Партия на Зелените - 7,3%.
Кметът и кандидат на ГЕРБ за втори мандат във Варна Иван Портних също получава над 50% от гласовете.
Данните на МБМД сочат 55% подкрепа за него.
В Кърджали с над 50% от гласовете е досегашният кмет и кандидат на ДПС Хасан Азис.
В Пловдив се очертава балотаж между досегашния кмет и кандидат на ГЕРБ Иван Тотев – 37%, и кандидата на Патриотичен фронт Славчо Атанасов – 20% от гласовете. Най-много съветници в Пловдив ще има ГЕРБ, на второ място е листата на коалицията, подкрепяща Славчо Атанасов, листата на БСП е трета.
Според МБМД Тотев печели 39 на сто от гласовете.
В Хасково засега не може да се каже със сигурност дали ще има победител, вероятно ще има втори тур – кандидатът на ГЕРБ Добри Беливанов е близо до 50% по последни данни, а досегашният кмет и кандидат за пети поред мандат Георги Иванов има близо 30% от гласовете.
Във Видин на балотаж отиват Росица Кирова – кандидат на коалиция „Единни за промяна“, и кандидата на ГЕРБ Огнян Ценков.
Росица Кирова има 24,8% от гласовете, а Огнян Ценков - 22,5%, по данни от паралелно преброяване на "Галъп", при изпълнени 96% от извадката.
Кандидатът на БСП Людмил Димитров е спечелил 12,7% от гласовете, на Коалиция „Надежда“ – РБ, НС, БДЦ Момчил Станков - 11,2%, независимият Герго Гергов - 12,6%.
В гласуването за общински съветници във Видин: ГЕРБ - 21,9%, Коалиция „Единни за промяна“ - 20,2%, БСП - 13%, Коалиция „Надежда“ – РБ, НС, БДЦ - 13,8%, ДПС - 4,3%, АБВ - 2,1%, Земеделски съюз "Ал. Стамболийски" - 4,2%.
В Шумен на втори тур ще се борят кандидатите на ГЕРБ и БСП.
Кандидатът на ГЕРБ Любомир Христов е първи с 35,8% от гласовете, по данни от паралелното преброяване на "Галъп", при 97% изпълнена извадка. Втори е кандидатът на БСП Иван Иванов - 18,9%. Съвсем малко след него е кандидатът на РБ Иван Ламбов с 16,9%, кандидатът на ДПС Бюнямин Хасан има 9,7%, кандидтът на АБВ Пламен Петков - 7%.
Листите за общински съветници в Шумен, според паралелното преброяване, получават: ГЕРБ - 31,2%, БСП - 17,8%, Реформаторски блок - 16,9%, ДПС - 10,3%, АБВ - 5,8%, НФСБ - 5,1%, "Патриоти за Шумен" - 3,8%.
Стара Загора и Велико Търново също имат избрани кметове от първи тур според екзит пол, каза Мира Радева от Института за социални изследвания и маркетинг MБMД.
В Стара Загора печели Живко Тодоров с 75 на сто, а във Велико Търново Даниел Панов – с 57 на сто от гласовете.
Според неофициални данни, цитирани от БГНЕС, има вероятност сегашният кмет на Русе и кандидат за кмет за втори мандат Пламен Стоилов (ГЕРБ) да спечели още на първи тур, но процентът му се движи около 50%. Избирателната активност за местни избори за кмет и общински съветници в града, на база 90% от секционните комисии, е 37,5%, съобщи председателят на ОИК-Русе Асен Станчев.
Към 17,00 ч. избирателната активност за местните избори в страната е 46,8%, съобщи пред журналисти Александър Андреев, говорител на Централната избирателна комисия. 32,03% е избирателната активност за национален референдум в цялата страна.
Почти 35% от вота за общинските съвети в страната са за партия ГЕРБ, според данни на агенция „Алфа рисърч“. На второ място е БСП със 17% от гласовете за общинските съвети, а на трето място е ДПС – с 15%. След тях е Реформаторският блок с 9% от гласовете, следвани от АБВ с 4%, от „Атака“ – с 3%, а с по 2,5 на сто от гласовете са ВМРО и НФСБ.
Данните на МБМД са малко по-различни. Според тях ГЕРБ печели 37,8 на сто от вота за общински съветници в страната. БСП получава 17,2 на сто, ДПС – 9,8 на сто, Реформаторският блок – 8,6 на сто. „Атака“ печели 3,4 на сто от гласовете за общински съветници в страната, ВМРО-БНД – 3,4 на сто, НФСБ – 3,2 на сто, ББЦ – 0,7 на сто.
Йорданка Фандъкова (ГЕРБ), Димитър Николов (ГЕРБ), Хасан Азис (ДПС), Иван Портних (ГЕРБ) и Атанас Камбитов (ГЕРБ) печелят кметските избори още на първи тур в съответно София, Бургас, Кърджали, Варна и Благоевград. В много градове ще има балотаж и фрагментирани общински съвети. ГЕРБ запазва позициите си в национален мащаб, а Реформаторският блок събират стабилен резултат. Това стана ясно от предварителните резултати на социологическите агенции "Алфа рисърч" и "Галъп" след края на изборния ден.
На референдума за електронното гласуване 70,6% са гласували със "за", а 26,6 - с "против". Избирателната активност на националното допитване не успя да мине 50% и така резултатът да стане задължителен, но прескочи границата, над която въпросът трябва да бъде разгледан от Народното събрание.
Според резултатите от гласуването за общински листи ГЕРБ печели 31,5% от гласовете, БСП - 13,1%, ДПС - 11,5%, РБ - 8,9% (според резултатите от 90% паралелно преброяване на "Алфа рисърч"*).
Източник: Паралелно преброяване на 90% на Алфа рисърч / БНТ
*Данните са обновени в 23:50 ч.
София
Избран кмет: Йорданка Фандъкова (ГЕРБ)
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Пловдив
Балотаж: Иван Тотев (ГЕРБ) срещу Славчо Атанасов (Коалиция за Славчо Атанасов)
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Варна
Избран кмет: Иван Портних (ГЕРБ)
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Кърджали
Избран кмет: Хасан Азис (ДПС)
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Хасково
Балотаж: Добри Беливанов (ГЕРБ) срещу Георги Иванов (Коалиция за Хасково)
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Алфа рисърч към 18 ч. / БНТ
Благоевград
Избран кмет: Атанас Камбитов (ГЕРБ)
Източник: Екзит пол на Галъп към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Галъп към 18 ч. / БНТ
Бургас
Избран кмет: Димитър Николов (ГЕРБ)
Източник: Екзит пол на Галъп към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Галъп към 18 ч. / БНТ
Шумен
Балотаж между Любомир Христов (ГЕРБ) и Иван Иванов (БСП) или Иван Ламбов (РБ)
Източник: Екзит пол на Галъп към 18 ч. / БНТ
Източник: Екзит пол на Галъп към 18 ч. / БНТ
Видин
Балотаж между Росица Кирова (местна коалиция) и Огнян Ценков (ГЕРБ)
Източник: Екзит пол на Галъп към 18 ч. / БНТ
На референдума за електронното гласуване 70,6% са гласували със "за", а 26,6 - с "против". Избирателната активност на националното допитване не успя да мине 50% и така резултатът да стане задължителен, но прескочи границата, над която въпросът трябва да бъде разгледан от Народното събрание.
Според резултатите от гласуването за общински листи ГЕРБ печели 31,5% от гласовете, БСП - 13,1%, ДПС - 11,5%, РБ - 8,9% (според резултатите от 90% паралелно преброяване на "Алфа рисърч"*).
ГЕРБ | 31,5 |
БСП | 13,1 |
ДПС | 11,5 |
РБ | 8,9 |
АБВ | 4,1 |
Атака | 3,3 |
НФСБ | 2,8 |
ВМРО | 2,1 |
други | 22,7 |
*Данните са обновени в 23:50 ч.
София
Избран кмет: Йорданка Фандъкова (ГЕРБ)
Йорданка Фандъкова (ГЕРБ) | 59,9 |
Вили Лилков (РБ) | 9,5 |
Михаил Мирчев (БСП) | 8 |
Георги Кадиев (коалиция Сердика/ АБВ) | 7 |
Ангел Джамбазки (ВМРО) | 4,9 |
Явор Нотев (Атака) | 3 |
ГЕРБ | 45,5 |
Реформаторски блок | 17,5 |
БСП | 10,1 |
ВМРО | 4,2 |
коалиция Сердика / АБВ | 3,5 |
Атака | 3,3 |
Движение 21 | 3,2 |
НФСБ | 1,9 |
ДПС | 1,1 |
други | 9,7 |
Пловдив
Балотаж: Иван Тотев (ГЕРБ) срещу Славчо Атанасов (Коалиция за Славчо Атанасов)
Иван Тотев (ГЕРБ) | 36,6 |
Славчо Атанасов (Коалиция за Славчо Атанасов) | 19,6 |
Георги Гергов (БСП) | 12,4 |
Здравко Димитров (местна коалиция) | 10,9 |
Дани Каназирева (ПП "Съюз за Пловдив") | 9,7 |
ГЕРБ | 34,1 |
Коалиция за Славчо Атанасов: Патриотичен фронт-НФСБ и ВМРО | 15,7 |
БСП | 14,1 |
Местна коалиция - Здравко Димитров | 10,2 |
ПП "Съюз за Пловдив" | 7,9 |
Варна
Избран кмет: Иван Портних (ГЕРБ)
Иван Портних (ГЕРБ) | 57,9 |
Чавдар Трифонов ("Реформатори и патриоти") | 11,6 |
Анелия Клисарова (независима, подкрепена от БСП) | 8,1 |
ГЕРБ | 42,9 |
"Реформатори и патриоти" | 12,6 |
БСП | 9,5 |
Живот за Варна | 6,2 |
Кърджали
Избран кмет: Хасан Азис (ДПС)
Хасан Азис (ДПС) | 53,8 |
Илия Илиев (ГЕРБ) | 27,7 |
ДПС | 52,5 |
ГЕРБ | 25,1 |
БСП | 11,8 |
РБ | 6,4 |
Хасково
Балотаж: Добри Беливанов (ГЕРБ) срещу Георги Иванов (Коалиция за Хасково)
Добри Беливанов (ГЕРБ) | 49,5 |
Георги Иванов (Коалиция за Хасково) | 29,6 |
ГЕРБ | 35,7 |
Коалиция за Хасково | 16,9 |
ДПС | 12,3 |
БСП | 7,8 |
РБ | 6 |
Благоевград
Избран кмет: Атанас Камбитов (ГЕРБ)
Атанас Камбитов (ГЕРБ) | 56,3 |
Милан Богдански (БСП) | 11 |
Валери Смиленов (Зелена партия) | 10,2 |
Владимир Елезов (ЕКИП) | 9,6 |
ГЕРБ | 21,9 |
Коалиция Заедно за Благоевград | 12,1 |
БСП | 7,9 |
РБ | 6,4 |
Зелена партия | 4,9 |
ВМРО | 4,7 |
Бургас
Избран кмет: Димитър Николов (ГЕРБ)
Димитър Николов (ГЕРБ) | 83,7 |
Бойко Миразчийски (НФСБ) | 5,6 |
Евгений Мосинов (БСП) | 5,5 |
ГЕРБ | 54,7 |
БСП | 7,2 |
РБ | 7 |
НФСБ | 6,3 |
Шумен
Балотаж между Любомир Христов (ГЕРБ) и Иван Иванов (БСП) или Иван Ламбов (РБ)
Любомир Христов (ГЕРБ) | 37,2 |
Иван Иванов (БСП) | 19,1 |
Иван Ламбов (РБ) | 17,5 |
Пламен Петков (АБВ) | 8,9 |
ГЕРБ | 34,9 |
БСП | 18,8 |
РБ | 17,2 |
АБВ | 6,1 |
ДПС | 5,7 |
НФСБ | 4,3 |
Патриоти за Шумен | 3,9 |
Видин
Балотаж между Росица Кирова (местна коалиция) и Огнян Ценков (ГЕРБ)
Росица Кирова (Коалиция "Единна за промяна") | 25,5 |
Огнян Ценков (ГЕРБ) | 24,6 |
Людмил Димитров (БСП) | 13,4 |
Момчил Станков (Коалиция "Надежда") | 13 |
Герго Гергов (ИК) | 10 |
ГЕРБ | 25,7 |
Коалиция Единни за промяна | 21,2 |
БСП | 14,8 |
Коалиция Надежда (РБ) | 12,2 |
НФСБ | 1,1 |